Čištění

4. března 2007 v 10:12 | Peggy!!! |  Péče o koně
Každý den, bez ohledu na roční období, je třeba se o koně starat, aby byl zdravý a spokojený.Potřebuje nejen krmení a napájení, ale koně i jeho stáj je třeba udržovat v čistotě.Péče o koně je těžká práce, ale i skvělá zábava.
Lesklý a čistý
Hřebelcování udržuje srst hladkou a kůži čistou.Kně uvaž a odstran z jeho srsti veškeré nečistoty hrubým kartáčem.Pak vyhřebelcuj srst jemným kartáčem.
Nejdříve kopyta
Kopyta se musí kontrolovat dvakrát denně.Sjed rukou koni po noze a vybídni jej aby ji zvedl.Postupuj od patky do předu a odstran bláto či zbytky podestýlky z kopyta.
Vybavení k čištění koně
Čištění koně je poměrně složitá procedura.I když nemáš vlastního koně, ale jezdíš v jezdeckém oddíle, musíš mít vlastní vybavení k čištění.
Vyklízení hnoje
Stáje se musí uklízet každý den.Nejprve je třeba odstranit trus a znečištěnou podestýlku, stání uklidit a po té nově podestlat.
K čištění potřebuješ:
1.Kartáč-čistí se jím srst
2.Olej na kopyta a štětec- na nanášení oleje
3.Jedna houba je na oči, tlamu a nozdry, druhá na kořen ohonu
4.Stájovou utěrku-tou srst nakonec vyleštíme
5.Gumové hřbílko
6.Rýžový kartáč- na odstranění zaschlého bláta
7.Háček na kopyta- vyndáváme jím kamínky a bláto zachycené mezi podkovou a střelkou
8.Plastikové hřbílko- na odstranění bláta
9.Kovové hřbílko-j jímž čistíme kartáče plné prachu
Úplné čištění
1.Rukou sjeď po zadní straně přední nohy a zvedni ji za přední část kopyta.Háčkem vyškrabuj nečistotu od patek směrem dopředu.Zacházej s ním opatrně zejména kolem střelky. Tak vyčisti všechna kopyta.Až budeš zvedat koni zadní nohu, sjeď rukou po její zadní straně až k hleznu a pak dej ruku dopředu.Kdyby kůň začal vyhazovat, nezraní ti paži.
2.Kartáčem vyčeš srst.Začínej vždy od levé strany za ušima koně a kartáčuj ve směru růstu srsti.Postupuj dál po krku a po celém těle včetně nohou.Stejně vyčisti i druhou stranu.Průběžně odstraňuj nečistotu z kartáče tak, že jjím přejíždíš přes zuby kovového hřbílka.Nakonec opatrně vykartáčuj hlavu.
3.Prsty rozpleť zacuchané žíně v ohonu.Pak vem do ruky několik pramenů a kartáčem je opatrně pročeš, aby se nevytrhávaly žíně.Navlhčenou houbou přičísni krátké žíně v horní partii ohonu.Potom stejným kartáčem vyčeš hřívu a kštici.Mokrým kartáčem uhlaď hřívu, aby lépe přilnula ke krku.
4.K čištění partií pod ohonem používej zvláštní houbu.Jednou rukou táhni ocas ke straně a druhou otři místo kolem kořene ocasu.Po skončení si pořádně umyj ruce a propláchni i houbu.
5.Jinou houbou omývej oči a nozdry.Houba musí být dostatečně vlhká.Opatrně očisti partie kolem očí, pak houbu namoč znovu a umyj nos a hubu.Houbu po použití pokaždé vyper.
6.Po skončení očisty kartáči a houbami namoč stájovou utěrku.Vyždímej ji a otři s ní celé tělo po srsti.Tak odstraníš usazený prach a dodáš srsti lesk
Kopírujte jen po domluvě se mnou (emailem) a uveďte zdroj!
Děkuji
Peggy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama